Powered by ASK
[email protected]
Akademija Logo

19 June 2025

Паметно постављање циљева

Поделите овај чланак

Мали проценат људи има навику да поставља животне, годишње, месечне или дневне циљеве. Одређена истраживања су показала да је главна разлика између успешних људи и оних који то нису у томе што успешни људи размишљају шта ће бити са њиховим животом и до 10 година унапред, односно где желе да буду за 10 година од сада.
Такође, они који размишљају 10 година унапред се могу поделити на оне који о томе само размишљају и на оне који су своје циљеве и визије јасно записали на папир. Ова друга група сматра се још успешнијом, јер су тачно знали чему стреме и тако знатно повећали своје шансе да успеју.
Ако сте већ одлучили да будете у тој групи, време је да скренемо пажњу на то како да ваши циљеви буду што паметније постављени, а све то да бисте што лакше и ефикасније остварили ваше мале и велике животне планове.

Записујте, корисно је

Многи аутори и студије говоре о важности записивања циљева. Циљ, када је записан, постаје много јаснији и видљивији него што је то био док је “боравио” само у вашим мислима. Записивање циља једног дана доћи ће вам као подсетник и потврда ваших стремљења када ће вам бити занимљиво и корисно да се осврнете уназад и утврдите колико сте близу или далеко од постављеног циља.

“Гађајте” мало изнад реалног

Сваки циљ треба да је остварив, али и амбициозан. Ако поставите циљ који је сувише лако остварив, и за који је врло извесно да ће се десити, шансе су да вас тај циљ неће довољно мотивисати. Зато, пожељно је да зацртате циљ који јесте остварив, али који вам се на тренутак може учинити и превелик, тј. преамбицизиозан. Не морате увек знати како ћете циљ остварити, неки путеви отвараће вам се док будете ишли ка њиховом остварењу. Све је у реду док год имате ваш циљ као звезду водиљу пред очима.

Поделите их на временске периоде

Не односимо се исто према циљу који се односи на нашу десетогодишњу визију, као и на циљеве које треба да остваримо у року од месец дана. Зато, ваше циљеве можете послагати почевши од оних најкрупнијих. Хронолошки, то може изгледати овако:

  • Десетогодишњи план – где желите да видите себе за 10 година
  • Годишњи план – шта све желите да остварите у наредној години
  • Месечни план – шта треба да се деси у наредном месецу
  • Недељни план – шта треба да се деси у наредних 7 дана
  • Дневни план – план оперативних радњи које желите да направите тога дана

Највише промишљања захтеваће постављање годишњих и вишегодишњих планова. Но, не треба заборавити да се до остваривања вишегодишњих циљева долази почевши управо од малих, ситних, свакодневних победа.

Постављајте и оне лакше и брже оствариве

Велики и дугорочни циљеви су ту да нас воде и инспиришу за свакодневну акцију. Сама чињеница да су ти циљеви дугорочни подразумева и да су теже и спорије оствариви. Ово може некада да нас демотивише и емотивно испразни, ако само јуримо и размишљамо о циљевима за које знамо да се неће ускоро остварити. Да због тога не би запали у малодушност, поред великих циљева увек је пожељно да поставите и оне за које имате самопоуздање да ће се остварити, а који ће вам причинити одређено задовољство.
Корисност ових лакше остваривих циљева је та што ће вам додатно дати на самопоуздању и пустити мало допамина кроз крвоток, што ће вас охрабрити и мотивисати да наставите даље.

Саставите акциони план

Маштати и желети је лепо, али да би се циљеви остварили, потребно је преточити их у списак активности на којима ћете радити како бисте остварили оно што желите.
Када говоримо о десетогодишњем или петогодишњем плану, зна бити изазовно саставити тачан списак активности које треба да обавите, па је сасвим у реду да се држите оквирног правца у којем треба да се крећете ка циљу.
Када се спустимо на ниво месечних, недељних и дневних циљева, ту је потребно бити знатно конкретнији и испланирати јасне задатке како бисмо остварили зацртано.

Узећемо један пример годишњег циља, када појединац жели да нађе бољи посао.

Годишњи циљ: Желим наћи бољи посао на којем ћу се осећати испуњеније и имати већи приход

План активности које прате овај циљ:

  • У наредних 6 месеци уписаћу и завршити курс да савладам бар једну нову вештину која ме интересује
  • У наредних месец дана средићу свој CV и пропратно писмо по стандардима добре праксе
  • Сваке недеље прегледаћу нове понуде за посао
  • У току године припремићу се и пријавити за бар 3 отворене позиције за посао

Квантификујте их да би били прецизнији

Циљеви које постављамо често су описни и могу се тумачити на више начина. Такође, када циљ није квантификован, теже нам је да објективно оценимо да ли смо га остварили и у којој мери. Зато, праксе из света бизниса најчешће сугеришу да када год можемо, циљеве квантификујемо како би били прецизнији, самим тим и бољи.

Рецимо да неко жели да има боља примања. Пример неквантификованог циља би гласио овако:
Желим да у будућности имам боља примања него што их имам сада
Овај циљ је симпатичан, али је мало недоречен. Не казује нам колико већа примања желимо да остваримо, нити у ком временском раздобљу. Да ли то значи да ће боља примања у износу од 2.000 динара за 5 година задовољити наше тежње? Вероватно не.
Зато овде наводимо и пример овог циља након што смо га квантификовали:
Желим да у наредних годину дана имам за 20.000 динара већа примања него што их имам данас.
Са овако постављеним циљем знамо на шта мислимо и шта ће нас учинити задовољним када се након годину дана осврнемо и видимо да ли смо остварили нашу намеру.
Треба имати у виду да не могу увек сви циљеви да се квантификују, као и да не треба робовати овом правилу. Ипак, када циљ није могуће квантификовати, потребно га је што прецизније описати.

Оцењујте и анализирајте

Да бисте знали колико сте успешни у остваривању ваших недељних, месечних и годишњих циљева, биће неопходно повремено правити осврте (ретроспективе), како бисте вредновали урађено. Повремено вредновање циљева омогућиће вам да видите где сте били преамбициозни, где сте себе потценили, као и који фактори су утицали да остварите или не ваше циљеве. На овај начин постајаћете све бољи у постављању циљева, и наравно – њиховом остварењу!

Некада не одустај

У поднаслову овог пасуса није граматичка грешка. Намерно је написано “некада” уместо општепознатог “никада”. Наравно да не треба лако одустајати и да треба давати што више себе за остварење онога што нам је важно. Ипак, слепо држање за циљ “ко пијан плота” може такође донети штету. Можда дугорочни циљ који смо поставили више не одговара нашим садашњим потребама, можда су се ситуација и околности промениле, или једноставно тај циљ више за нас нема праву вредност.
Ако при ревидирању постављених циљева утврдимо тако нешто, сасвим је у реду и да од циља одустанемо или га прилагодимо новим околностима. То је свакако боља опција од слепог држања до циља који нам више није од користи.

На крају, остаје нам само да вас питамо: како видите себе за 10 година од сада? Ако немате одговор – узмите папир и оловку у руке. Ваше жеље и циљеве вам нико не може одузети. Или, како каже Brian Tracy, чувени канадски мотивациони аутор и говорник – If you don’t set your own goals, you are doomed to achieve someone else’s.”


Аутор: Ненад Лукић
Извор: Infostud

Повезани чланци

29 September 2022

Промене / општа упутства

Поступак регистрације промене података код предузетника започиње подношењем р...

Претплатите се на наш билтен

Будите у току са најновијим вестима, догађајима и ресурсима.

Радно време:

Пон. - Нед.: 09:00 - 17:00

Контакт

[email protected]

Адреса

Топличин венац број 11, 11000 Београд

Мапа сајта

O AкaдeмиjиРесурсни центарВестиБлогКонтакт

Улогујте се да бисте добили приступ свим ресурсима

© 2025 | ASK | Сва права жадржана